FAQ

První kroky v HKFree

Co mám udělat, když se chci přidat?

Je potřeba se zaregistrovat a umístit do mapy místo, kde chci vybudovat svůj nód. Tím o sobě navzájem víme a vy zároveň získáte přehled, kdo je ve vašem okolí nejblíž (to se hodí později).

Jak zjistím, jestli je v místě mého nódu nějaký signál?

Je potřeba ho změřit. K tomu potřebujete násedující vybavení:

  • anténu – jaká se sežene, spíš ale lepší, předejde se tak zklamání ze špatného signálu
  • pigtail – speciální kus kabelu, který slouží k propojení antény a wifi karty v počítači (je potřeba si ohlídat, aby do sebe pasovaly konektory – antény mají konektory male i female, k tomu je potřeba vybrat odpovídající pigtail
  • Wifi karta – jakákoliv PCMCIA
  • notebook – budete se pohybovat venku, stolní PC je proto nepoužitelné
  • SW na zjištění signálů v étéru – doporučen NetStumbler NetworkStumbler

Takto vybaveni se můžete postit do lovu (budete překvapen, co všechno naladíte). Vás ale zajímají pouze sítě, které v názvu mají hkfree.net. Uvidíte, která bude mít nejlepší signál a můžete se vrátit zpět na stránky HKFree.org.

Na jakou vzdálenost můžu signál chytit?

Podle WLan Calc je potřeba dosadit nějakou anténu, kabel, … – vstupní citlivost ponechat a vysílací výkon upravit na takový, jaký ukáže stránka. Pak postupně zvyšuj vzdálenost (pokud bude odstup signál/šum větší než 4 dB, tak je to v pořádku)

Ještě pár praktických rad:
1) Pokud jsou v cestě hustý stromy a je to dál než 4 km, tak není šance na úspěšné spojení.
2) Pokud je v cestě jeden nebo dva hustý stromy, tak pokud zaprší, tak se o hodně zhorší signál
3) Pokud je na někoho přímá viditelnost, tak se o dosah není třeba tak obávat – pokud není na druhé straně všesměrová anténa – dá se dosáhnout i 10-15 km při 11 Mbit (2 síta 24 dBi proti sobě)

Tyto možnosti samozřejmě neplatí jen pro HKFree.org, ale obecně pro sítě standardu 802.11b.

Signál jsem chytil, co teď?

Na stránkách musíte zjistit, kdo je správcem sítě (AP), které jste si vybrali jako nejvhodnější (mělo nejkvalitnější signál). Názvy jsou podobné nickům osob nebo se stačí podívat do mapy, případně je možné se zeptat ve foru.
Nalezená osoba pro vás bude základním zdrojem informací o tom, co a jak nastavit, zatím jí pouze dejte vědět, že se budete připojovat, abyste s ní posléze mohli provádět testování spoje.


Info o HKFree

Co je HKFree.org?

HKFree.org je projekt neziskové bezdrátové sítě v Hradci Králové a okoli. Síť je založena na myšlence přispěj a používej: kdokoliv se může na své náklady připojit, rozšířit tak síť a využívat vše, co takové připojení nabízí…

Co mi tedy HKFree přinese, když se připojím?

Všem, kdo budou připojeni v síti, se otevírá možnost využití zdrojů sítě. Jde zejména o přístup do Internetu, video/audio, telefonii a transport dat, nebo jakoukoliv jinou aplikaci založenou na TCP/IP.


Komentáře nejsou povoleny.